كشيش گارگين هانانيان با نام اصلي گاراپت گيراگوسيان در 6 مي 1881 م. در جلفاي اصفهان متولد شد. تحصيلات اوليه خود را در مدارس ارامنه جلفا گذراند و سپس براي ادامه تحصيل رهسپار هندوستان شد و در شهر كلكته در كالجي به نام "سنت سوي يرس" مشغول به تحصيل شد وي پس از اتمام تحصيلات مدتي در مدارس عال كلكته تدريس نمود.

وي از سال 1897 به عنوان معلم در مدارس ارامنه جلفا مشغول به كار شد و مدت 24 سال به اين شغل مشغول بود و در بين سالهاي 1928-1927 م. مدير مدرسه ملي ارامنه گرديد.

گاراپت گيراگوسيان در سال 1905 م. با دوشيزه مارتا ابراهاميان ازدواج كرد و نتيجه اين وصلت سه دختر به نام هاي مارو، ليليك و ژوليت و يك پسر به نام جاني شد. مارتا ابراهاميان نيز همانند همسر خود يكي از فعالان امور خيريه و موسس انجمن صليب سرخ جامعه ارامنه جلفا در تاريخ 1915 م. بود او 22 سال رياست اين انجمن را بر عهده داشت.

گاراپت گيراگوسيان در سال 1910 م. به درجه روحانيت نائل آمد و نام مذهبي خود را گارگين هانانيان انتخاب نمود. او كه به غير از ارمني و فارسي به زبان هاي اروپايي نيز مسلط بود در كنار فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي به حرفه نويسندگي و مترجمي روي آورد و مقالات متفاوتي در نشريات مختلف به زبان هاي ارمني، فارسي، انگليسي و فرانسه نوشت.

از جمله كتاب هاي مهم تحرير و ترجمه شده توسط وي كتاب "كليساي ارامنه" به زبان انگليسي - ترجمه كتاب "ارمنستان شهيد" از انگليسي به ارمني - ترجمه كتاب "ملت ارمني" از فرانسه به انگليسي.

مهمترين خدمت وي به فرهنگ و ادب اين سرزمين تحرير فرهنگ لغت فارسي به ارمني با مقدمه "هراچيا آجاريان" اديب، محقق زبان شناس معروف ارمني مي باشد. كه اولين بار در سال 1933 م. در تهران به چاپ رسيد.

اين كتاب مدتها مورد توجه دانشجويان، پژوهشگران و زبان آموزان بوده است كه به پاس اين خدمت بزرگ از طرف وزارت معارف كشور در تاريخ 18 شهريور 1312 شمسي نشان "علمي" به وي اهدا گرديد.

كشيش گارگين گيراگوسيان سال ها عضو فعال شوراي خليفه گري اصفهان و جنوب ايران و عضو هيات هاي مذهبي - فرهنگي اين شورا بود. او كه 24 سال يكي از بهترين مدرسين جلفا بود و خدمات شاياني به فرهنگ و ارامنيان نوده است، همواره مورد لطف و عنايت جلفاييان فرار داشته و نامش در خاطره ها به نيكي ياد مي شود.

كشيش گارگين در 20 سپتامبر 1946 در جلفاي اصفهان چشم از جهان فرو بست و در محوطه كليساي وانك در كنار برج ناقوس كليسا به خاك سپرده شد.